Rigoletto z Mantovy - zbytek

6. září 2010 v 20:22 | Tril |  Spolek přátel italské opery
dd

Po zhlédnutí zbývajících dvou dějství konečně mohu dokončit recenzi načatou v minulém článku.


rigoletto 2
V podstatě se mi potvrdily první dojmy. Vittorio Grigolo dokázal, že si chválu skutečně zaslouží. Jeho vévoda byl krásně zpívající, velice dobře vypadající sukničkářský zvrhlík až do konce, přesně jak se od něj očekávalo. Ella mi fu rapita, Posente amor i La donna é mobile zazpíval i zahrál podle mého laického názoru naprosto výborně. 
  tt

Stejně jako u vévody jsem se ve svých dojmech utvrdila i u Rigoletta. Zatímco Wixellův Rigoletto z filmu s Pavarottim působí od začátku až do konce jako zlomyslný a poťouchlý dědek, u Dominga budí dojem spíše nešťastného starého tatínka, znechuceného společností a obávajícího se na světě jen jediné věci: aby někdo neublížil jeho drahé dcerušce (navíc zpívá tenorem, já si prostě nemůžu pomoct...) Během opery můžeme pak s hrůzou sledovat, jak se přesně tato jeho jediná obava vyplní a jeho Gildu nejdřív unesou, sprostě odkopnou a nakonec zabijí. Je to věc názoru, ale tenhle přístup se mi nelíbí. Zdá se mi, že k povaze dvorního šaška sedí spíše Wixellovo ztvárnění. Je to šašek - ne pagliacco.

Gilda v podání Julie Novikove se mi líbila opravdu moc. Má nádherný hlas a zpívá krásně. Byla to nejlepší představitelka své role, jakou jsem kdy viděla.

ee

Sparafucile i jeho sestra předvedli dokonalou ukázku zločinecké dvojice se vším všudy. Nezklamali, jejich Storm scene byla skvělá a musím říst, že jsem byla nadšena! U Maddaleny se mi sice zezačátku trochu zdálo, že není dobře rozezpívaná (zvlášť při Bella filia del amore), ale výlevem emocí, jakým později počastovala bráchu nedostatky skvěle vykompenzovala.

Celkově bych řekla, že Rigoletto z Mantovy je velmi vydařený a rozhodně velice působivý film, který rozhodně stojí za vidění díky mistrovským výkonům a nádhernému prostředí. Ve srovnání s Toscou v přímém přenosu však podle mého názoru stále vede ta Tosca...


Přidávám některá videa:

Povero Rigoletto:
(chudák...)

Cortigiani:
(chudáček...)


La donna é mobile:


A Ah piu non ragione: 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama