Jonas Kaufmann si položil Smetanovu síň k nohám

11. ledna 2011 v 23:58 | Tril |  Spolek přátel italské opery
kauf

Očekávání veřejnosti před vystoupením světové operní hvězdy Jonase Kaufmanna, zvlášť po vydání jeho posledního CD Verismo Arias, byla rozhodně vysoká. Ani tentokrát však charizmatický německý tenor nezklamal a za své téměř tříhodinové vystoupení si vysložil opakovaně mocné ovace ve stoje.


kauf5

<- Pozornost široké veřejnosti v podobě všech žen i dívek celého hlavního města upoutal německý tenorista tím nejrafinovanějším způsobem - jeho plakáty visí po celé Praze již od listopadu.
 Nutno říct, že ovace byly oprávněné. Již od prvních tónů arie Recondita armonia bylo jasné, že Kaufmannovo prvenství v roli malíře Cavaradossiho je naprosto oprávněné. Jeho neuvěřitelně něžné podání arie bylo protknuté vyjádřením lásky k umění, kterou pro mě zrovna tato arie vždycky vyjadřovala. Již za ni si Jonas vysloužil několik zvolání "bravo" z řad publika.

Jakkoli vysokou příčku nasadil Jonas na začátku, udržel ji stejně vysoko, možná i výš, až do konce představení. Po Tosce následovala Carmen a Werther, obě arie neobyčejně procítěné a jemné. První blok před přestávkou byl dovršen dramatickou arií z opery Pagliacci, Vesti la giubba, kde Kaufmann mimo jiné dokázal, že mezi jeho mistrné dovednosti patří i ďábelský smích (nebo ďábelský pláč, to už záleží na posluchači). 


<- Jonas Kaufmann si ďábelský smích doslova užívá.

Po přestávce pak následovaly další dvě klidné arie - méně známá Cielo e mar a srdcederoucí Solita storia del pastore. Oficiální završení koncertu bylo Turiddovo dramatické Addio alla madre z Masagniho opery Cavalleria Rusticana. Bylo zazpíváno tak přesvědčivě, že jsem se trochu bála, aby Jonase v zákulisí někdo náhodou nezabil (Turiddu po této arii skončí zapíchnut zhrzeným manželem své milenky)

Kaufmann se však naštěstí vzápětí vrátil a postupně díky obrovskému nadšení publika přidal ještě čtyři přídavky. Byly to Mariova arie ze 4. dějství Toscy, dále Anima ho stanca, Non ti scordar di me a slavná arie La donna é mobile z Rigoletta. Po každé z nich se zvedla nová vlna ovací, hvízdotu a nadšeného "bravo". Když Kaufmann začal poslední, obecenstvo doslova vylo nadšením.

kauf2

Bylo by nemyslitelné, nezmínit s úžasnými úspěchy zpěváka i výkony dirigenta. Jochen Rieder, úspěšný německý dirigent a Kaufmannův přítel, řídil orchestr s obrovskou vervou a citem. Zároveň působil velice sympaticky. Když ho po představení zaplavila vlna zdivočelých fanoušků a v touze po autogramech doslova přitiskla ke zdi, měl z toho tento milý člověk očividně velikou radost.

Při zmínce o orchestru, nemohu nevyzdvihnout výkony příčných fléten, které mé laické ucho zvlášť zaujaly. Na druhou stranu bubny a činely byly v některých pasážích doslova splašené. Nejdřív jsem myslela, že je to špatnou akustikou na empoře, ale četla jsem ten názor i v jiných recenzích, tak na něm zřejmě něco pravdy bude. Pravda je i to, že bubeník byl z celého orchestru největší pohodář, protože si celou přestávku hrál na PSP fotbálek.

Zároveň si však neodpustím orchestru jednu podstatnou výtku: z empory jsem jasně viděla, že přídavků mělo být pět. Ten pátý byla arie Das ist mein ganzes Herz, kterou chtěl Kaufmann zpívat zřejmě jako poslední. Když však byla pauza po posledním přídavku delší než ty ostatní, orchestr se sebral a přes protesty vedoucích v zákulisí, (kam bylo také trochu vidět), prostě odešel. Když zvážíme, kdy asi Kaufmann znovu přijede, je to trochu škoda...

Tím se dostávám k poslednímu bodu - celkové organizaci koncertu, která se mi zdála bohužel velmi slabá. Když pominu cenu lístků, která opět poukazuje na dávno známý a mnohokrát potvrzený fakt, že opera je v ČR stále jen přepych pro boháče, nemohu přehlédnout spousty jiných nedostatků. Neinformovanost, nebo spíš úplná nepřítomnost pořadatelů, nevkusné znělky upozorňující na začátek představení, absence jakýchkoliv označení chodeb... našlo by se mnoho. Měla jsem za to, že se na koncertech nesmí fotit, ale diváci v prvních řadách při děkování klidně fotili umělce na mobily. Navíc jsme se nakonec dozvěděli, že pan Kaufmann nebude dávat podpisy, protože si to nepřeje pořadatel. Osobně bych spíš věřila zvěsti, že Jonas je ještě trochu nemocný, protože před Vánoci několik představení odřekl (ČR má prostě kliku na nachcípané operní pěvce - viz článek Dimitri Hvorostovsky v Praze ) Každopádně strohá komunikace s fanoušky čekajícími na podpis českým organizátorům rozhodně nepřidá.

I přes četné výtky byl však koncert jedním z nejemotivnějších a celkově nejmocnějších zážitků mého života a rozhodně na něj budu vzpomínat. A už se moc těším, až Jonas nastuduje ty Pagliacce a Rusticanu celé!

kauf3

kauf4
  dirigos


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 asperia asperia | 22. ledna 2011 v 13:54 | Reagovat

ony asi ty hvězdy jsou kolikrát vstřícnější k fanouškům než kdejaký hejhula pořadatel, viděla jsem nějaké video s kaufmannem, jak úplně v pohodě rozdával podpisy a vykecával se s davem fanoušků. nebo byl nemocný , no, ale mohli to říct slušně,že jo.
už jsi viděla ten koncert kaufmann singt deutsche arien nebo jak ? Jak jsem na to u sebe dávala odkaz? zpívá tam nádhernou árii florestana a taky z lohengrina a valkýry, naprosto úžasně.

2 Tril Tril | 22. ledna 2011 v 15:07 | Reagovat

[1]: No asi jo, protože Kaufmann na konci vypadal, že má výbornou náladu a jeho dirigent říkal, že Jonas za chvilku příjde. A je zajímavé, že všude v zahraničí to není problém, jenom u nás si ho syslej papalášové jenom pro sebe. A ještě neuměj ani slušně jednat s lidma, hlavně že chtěj takovejch prachů. Pěkně mě štvou.
Ten koncert je ÚŽASNEJ! Já Fidelia miluju, zvlášť v Kaufmannově podání. A i to ostatní je skvělý. Ještě jsem to ale nestihla úplně celé. Budeš koukat večer na Dominga?

3 asperia asperia | 23. ledna 2011 v 18:07 | Reagovat

to máš pravdu, že je to pěkně hnusné. dá se to platícím divákům říct i slušně, že autogramiáda nebude, že jo. mrkni se na ten můj dnešní spam.
na Dominga jsem koukala, nahrála jsem si to , je to moc pěkný dokument. Fidelia Kaufmann zpívá nádherně, ale to i v tom Wagnerovi.

4 BarnesGabrielle BarnesGabrielle | E-mail | Web | 1. března 2012 v 6:41 | Reagovat

Don't have enough cash to buy some real estate? You not have to worry, because it's real to get the <a href="http://goodfinance-blog.com">loans</a> to solve such problems. Thus get a commercial loan to buy everything you want.

5 informal wedding dresses beach weddings informal wedding dresses beach weddings | E-mail | Web | 16. ledna 2013 v 12:12 | Reagovat

I was looking for sites related to Offshore Software development, when I saw your post.
http://www.pathdress.net

6 cheap cathedral wedding dresses cheap cathedral wedding dresses | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 14:29 | Reagovat

It's nice to now finally find a web site where the blogger really knows what he is talking about.
http://www.movedress.com/informal-wedding-dress-wedding-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama