O studentských protestech

20. ledna 2012 v 0:06 | Tril |  Mohlo by někoho zajímat
Před několika hodinami jsem se vrátila z velké protestní akce proti vysokoškolským reformám, jak je navrhuje ministerstvo školství. Píšu velké, protože jakkoli se média snaží sraz členů akademické obce a následnou demonstraci studentů banalizovat, byla to akce opravdu VELKÁ, co se účasti i důležitosti týče. Upřímně mě fascinuje ignorance veřejnosti a nestydatá manipulace medií, která jsou sice schopná zastavit dění ve světě, aby nás mohla minutu po minutě informovat o smtri Václava Havla, který by si něco podobného dle mého názoru stejně nepřál, zatímco zoufalé protesty utlačovaných zůstávají stále bez povšimnutí. Byli to učitelé, odboráři, lékaři, umělci a došlo i na studenty a akademiky. Všechny případy přitom spojuje nenasytná touha nejvyšších po stále větším a větším množství prachů a moci. Je to velice jednoduché udržovat veřejnost v blaženém zadostiučinění, že už dávno nemáme komunisty a doufat, že si nikdo nevšimne, jak se nám stát rozkrádá před očima. Je ovšem paradox, že hesla, která jsme dnes křičeli před úřadem vlády, byla některá těm listopadovým až neskutečně podobná.

zdroj obrázku: IFORUM


Ale ono je mnohem jednoušší myslet si to, co je zrovna v módě, plakat, když pláče každý, nenávidět odboráře za to, že tramvaje jeden den stojí, proklínat lékaře, že odmítají otročit a studenty s důchodci označit za "parazity". "Vždyť vyděláváme na jejich důchod/školu" zní jeden ze stěžejních argumentů přívrženců reformy. Bohužel málokomu už stojí za tu námahu si přečíst nebo si poslechnout argumenty fundovaných odborníků.

Zatímco novináři a veřejnost sebevědomě argumentují "zvýšením kvality výuky" nebo "budu si placené možnosti vzdělání víc vážit", ve skutečnosti vyvstávají problémy mnohem závažnějšího a hlubšího ražení, o kterých ale média raději mlčí. V sázce je mnohem víc, než "trocha námahy navíc těm líným, kteří odmítají něco udělat pro stát a pořád by jen brali". V sázce je autonomie vysokých škol, která je jedním z nezbytných rysů demokracie. Svoboda vysokých škol byla jedním z výdobytků listopadové revoluce, té revoluce, kterou se tu každý při každé příležitosti strašně rád ohání.

A to zdaleka není všechno. Je pro některé bolestným faktem, že v dnešní společnosti není vydělávání peněz poctivou cestou zrovna snadnou záležitostí. Skoro bych řekla, že pokud není člověk až neuvěřitelně velkým miláčkem štěstěny, je to přímo nemožné, tím spíš pro studenty. Zavedení školného bude znamenat naprosté znemožnění studia pro ty, kteří si nebudou ochotni na své vzdělání půjčit. To ovšem povede k jediné věci - ještě větší zadluženosti národa. Až absolventi nebudou schopni své půjčky splácet, zvýší se školné a studenti si budou muset půjčovat ještě víc. V kontextu současné situace ve světě se z podobného vývoje dá očekávat jen jediný závěr, a to státní krach. Nevyhnutelný a za stávajícího vývoje naprosto nezbytný. Ovšem předtím, aby toho nebylo málo, budeme svědky naprostého zprivatizovaní veškerého veřejného prostoru. Stát si snaží získat absolutní nadvládu nad veškerými institucemi, aby z nich ti, kteří v zákulisí tahají za nitky, mohli vysát i ty poslední zbytky života a dovést nás všechny do situace, jaká panuje v Mexiku nebo Rusku. Je fajn mít v každém předmětu přednášku na vznosné téma "demokracie", ale když to chce člověk najít v praxi, tak si po chvilce hledání přpadá jako ten nejnaivnější idiot.
Nebudu zde opakovat všechny body rezoluce, ke které dnes dospěli představitelé akademické obce, protože jsou k nalezení na internetu i s adekvátními komentáři (jako například v dnešním Hyde Parku pan Stanislav Štech). Co mohu říct je to, že jsem si dnes všimla, že pan ministr Dobeš zřejmě dobře nechápe, co jsou to "sociální nepokoje". Skoro to vypadá, že by mu to někdo měl osvětlit. Pokud se bude muset přistoupit k podobné formě "výkladu", ráda se přidám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzka Zuzka | E-mail | Web | 20. ledna 2012 v 7:08 | Reagovat

Koukám, že triky médií se skutečně nezměnily. Když jsme před lety protestovali 17.11. na Národní třídě proti radaru, tak nás byla podle médií taky jen hrstka. Možná tak 50 lidí ( bylo nás určitě přes 200 mým odhadem) a podle zde zmiňovaného V. Havla jsme byli jen studenti, kteří si potřebují něco dokazovat. Přitom studenti tam byli ano, ale rozhodně ne jen oni.
Jak píšeš o tom rozkrádání. Tak ono teď už nejde moc rozkrádat státní podniky, protože na tom už si někdo smlsnul, tak se snaží teď se podívat na zoubek posledním sociálním jistotám, které by se daly ještě "podojit" a tím myslím, zdravotnictví s pojišťovnami a právě školství. Je to smutné.

2 bretislav bretislav | Web | 20. ledna 2012 v 8:09 | Reagovat

Moc dobrej článek, víc takových! Když si tak pročítám debaty a názory lidí pod články na netu, došel jsem k názoru, že jsme hodně divnej národ. Bohužel. Radši se už snažím takové "diskuze" nečíst, zvedají tlak! A když už některé čtu, přidávám aspoň body plus-mínus, co by kapku do moře.

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 20. ledna 2012 v 8:25 | Reagovat

Házela jsi melounem?
Venca Dg do melounu vstřikoval njekční stříkačkou tuzemák. To pak teprve byly grády.

Tisk vládne světu.
Snad se podaří akademickou svobodu a autonomii universit v ČR zachovat.

4 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 20. ledna 2012 v 8:27 | Reagovat

Dobeš je jeden neskutečný idiot, který vůbec nerozumí tomu, co dělá, a dělá jenom to, co by normálního člověka ani nenapadlo.
Školné se mě sice netýká, ale nesouhlasím s ním. Je prostě blbost vylézt ze školy a být na několik i desítek let zadlužen, takže nemoct si koupit byt, auto, pořídit rodinu a jen doufat, že najdu stabilní práci. Hm. Zkrátka blbost. Neškodilo by zpřísnit přijímačky a vůbec zredukovat vysokoškoláky, ale ne školným.

Jinak s těmi parazity - jeden náš doktor na TP nám řekl: Tak mí milí paraziti..parazitujte, dokud můžete, a užívejte si to. A to se mi líbí.

5 Matthias Matthias | E-mail | Web | 20. ledna 2012 v 8:35 | Reagovat

Média vždycky lžou a zkreslují. Vždycky je protest, kde se objeví hromady lidí a oni v TV řeknou, že to byl malý protest, kde bylo sto lidí...

Mimochodem, na internetu se momentálně píší nové dějiny. Sopa, Pipa, zrušení Megauploadu, hackerský útok na FBI, Universal Music, Stránky americké vlády...
Televize o tom skoro nemluví a přitom se jedná o něco, co ovlivní zásadně naše životy...

6 Tril Tril | 20. ledna 2012 v 9:43 | Reagovat

[1]: je to vážně děs. s tím Havlem by to bylo na článek samo o sobě, co dělají z něj a co dělají z nás

[2]: taky to nemůžu číst. mě často stačí facebook..

[3]: neházela, stála jsem dole :-D ale grády to teda byly!

[4]: myslim, že příjmačky jsou taky otázka sama pro sebe. to co jsem absolvovala loni se sciama... radši nemluvit (myslím, že o těch sumách, které tečou z příjmaček na veřejné školy soukromé společnosti SCIO jsem tu možná taky někde psala...)
To s tím doktorem je dobrý :-D

[5]: jo! to je přesně ono.

7 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 20. ledna 2012 v 9:47 | Reagovat

[6]: Ano, na scia jsem šla v roce 2010 a na druhý obor dvakrát v 2011...nehorázný prachy! A při tom to byl výsměch, co měla scia společného s právem..

8 Tril Tril | 20. ledna 2012 v 9:53 | Reagovat

[7]: přesně!

9 Alča Alča | Web | 20. ledna 2012 v 10:21 | Reagovat

S tímto článkem souhlasím do puntíku! Škoda, že včera do HydeParku nezavolal student tvého ražení... Když jsem se na to totiž dívala, přejížděl mi mráz po zádech, z toho jak jsou lidé zapšklí proti studentům a slepí vůči kroku, který evidentně zase zvýhodní jen ty, kteří na to mají v peněžence nikoli v hlavě.
A jinak pojem "sociální nepokoje" jsem v tomhle kontextu vážně nepochopila...Sociální nepokoje by to byly, kdyby z okna letěl Dobeš a jeho poskoci, ne melouny...

10 hogreta hogreta | E-mail | Web | 20. ledna 2012 v 10:23 | Reagovat

Pan ministr Dobeš už neví, co roupama dělat. Lidé v jeho vládě se střídají jak na běžícím páse. O jeho reformách ani nemluvit. První to byly státní maturity (jejichž myšlenka vůbec není špatná, ale provedení bylo příšerné), teď nám zpoplatní vysoké školy. Je pěkné, že říkají, že studenti "parazitují" na ostatních pracujících občanech - ale proč? Aby jednou mohli pracovat pro tento stát. Budou tady daně platit celý život. Jak by na tom stát byl, kdyby tady nebyli vzdělaní lidé? Kdyby měl pouze uklízeče, cukráře, kopáče, prodavače, ...? Tito lidé jsou pro společnost důležití, ale také přece potřebujeme doktory, ekonomy, technology, učitele,... Chápu, nevzdělaná společnost se mnohem lépe ovládá. Ale je to to, co je pro společnost dobré? Aby studovali jen ti, kteří si to mohou dovolit? Takhle to funguje například v Číně - a podívejme se, jaké jsou rozdíly mezi vesnicemi a městy. Bohatí studují, chudí pracují na polích - a jejich děti i vnuci i pravnuci na těch polích pracovat budou, protože na univerzitu nemá chudá rodina šanci našetřit. Jsou rádi, že mají co jíst.
Ve výsledku budou studovat ti, kteří mají bohaté rodiče, ale na jejich vědomostech a inteligenci už tolik záležet nebude. Jenomže to pány politiky netíží, vždyť většina z nich má drahou soukromou vysokou školu a kolik vydělávají? Kdo to vlastně na společnosti parazituje?

Ano, vysoké školy by se daly zpoplatnit - ale to by se taky musela udělat reforma prospěchových a sociálních stipendií. Chápu, že člověk, který vysokou školu studuje deset let a nakonec stejně nedostuduje, není pro společnost přínosný. Ale člověk, který chce studovat a prochází vysokou školou bez větších zakopnutí, ten by své peníze měl rozhodně získat pomocí stipendií zpět. Také bych pochopila, že by vysoké školy byly zpoplatněny, kdyby jejich vystudování znamenalo, že budeme více vydělávat. Ale aby člověk za prachy studoval a pak - i s vysokoškolským diplomem - vydělával sotva tak, aby se uživil - to je dost postavené na hlavu.
Pokud reforma projde, myslím, že bude následovat obrovský odliv studentů do zahraničí. Tam jsou také placené vysoké školy, ale ve většině států jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé placeni o dost více, než ti bez vzdělání. V tomto státě se velmi brzy už studovat nevyplatí...

11 uajiii uajiii | Web | 20. ledna 2012 v 16:48 | Reagovat

Napsala jsi to moc hezky. Ono to nakonec beztak dopadne, že se budou vyhazovat papaláši z oken jako staré almary. A myslím si, že to nebude ani dlouho trvat. Použil bych citát ze Slunce seno: "Jo jo, když ono už to klepe na pupek!"
:)

12 Tril Tril | 20. ledna 2012 v 18:59 | Reagovat

[9]: já myslim, že do toho Hyde Parku vybírali takové příspěvky naschvál...

[10]: přesně!!!

[11]:no to jsem na to zvědavá... jen jestli proti prachům něco zmůžem...

13 uajiii uajiii | Web | 21. ledna 2012 v 10:34 | Reagovat

[12]: Jémine! Jak by ne!
(To je zas od H. Hegerový:)

14 DRAK DRAK | Web | 21. ledna 2012 v 11:08 | Reagovat

Je dobře, že se najde dosti těch, kterým to není jedno. fandím studentům, taky jsem studoval, takže vím...nejvíce se mi líbilo heslo - Dobeše, do koše ( hned jsem si dosadil Jakeše a vzpomínky se jen řinuly). jen doufám, že smetení těch novodobých komunistů, rozlezlých ve všech stranách - nejvíce ODS a Top, přijde dřív, než se nám stát rozloží...

15 Tril Tril | 25. ledna 2012 v 22:37 | Reagovat

[13]: :-D  :-D

[14]: jsem ráda, že se tu najde tolik souhlasných reakcí... když se bavím s kamarády tak je to většině jedno..

16 Yominis Yominis | Web | 26. ledna 2012 v 9:51 | Reagovat

Přesně tak. Jsem ráda za každý článek takového ražení.
Znám ve svém okolí dost lidí, kteří mají i teď velký problém se na škole finančně udržet(kdo tvrdí, že je vzdělání zadarmo, neviděl asi ještě ceny kolejí a učebnic), školné by jim studium již úplně znemožnilo. Já bych si sice jako studentka práva byla schopná přivydělávat, ale student medicíny, který je ve škole pečený-vařený by neměl šanci (nemluvě o tom, že dalších x let také nebudou s platem zrovna na špici)

17 elizabeth aletwi elizabeth aletwi | 27. ledna 2012 v 17:57 | Reagovat

dobrá zpráva je, že pokud pan ministr Dobeš dodrží svůj slib (moc tomu nevěřím), tak snad odstoupí - EU česku nevrátila dotace

18 Tril Tril | 28. ledna 2012 v 23:29 | Reagovat

[16]: přesně tak..

[17]: joo, to by nylo moc fajn. ale nevim. asi byh se divila...

19 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | E-mail | Web | 29. ledna 2012 v 21:24 | Reagovat

Protože jsem zeleninomil, bylo mi líto těch melounů (těch nepapírových).
Pak jsem se doslechlo že z toho bylo pivo a řeklo si: "Ha!" a můj boj za práva těch rostlin, které se nemohou bránit a jsou prostě sladké, skončil. A už jsem si jenom řeklo, že je dobře, že to děláte.
Máte celoalfskou podporu - i když vás vlastně z takové dálky nijak podpořit nemůžu... ale můžu! Myšlenkově! :-)

20 Tril Tril | 29. ledna 2012 v 22:31 | Reagovat

[19]: díky moc! ale čím dál víc začínám pochybovat, že to nám studentům k něčemu bude...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama