Mika Waltari - Čtyři západy slunce

14. března 2012 v 21:53 | Tril |  Mohlo by někoho zajímat


-> Lituji, že se mi nepovedlo najít obraz Třínohého muže. Tento obraz je součástí výstavy "Mika Waltari and Visual Art" v Ateneum Art Museum v Helsinkách. Několik obrazů od Otto Mäkilä Waltari sám vlastnil.
.
Kdo by neznal Mika Waltariho, spisovatele, novináře a dramatika, jednoho z nejznámějších finských autorů. Většina veřejnosti si s jeho jménem spojuje notoricky známého Egypťana Sinuheta, přestože autor za své stěžejní dílo považoval spíš Krvavou lázeň. Čtyři západy slunce jsou v porovnání s většinou Waltariho monumentálních děl spíše sešitem v pevné vazbě než knížkou. Na jejích pouhých 110 stránkách ale Waltari dokázal něco naprosto neuvěřitelného. Je to nejen nejlepší kniha, jakou jsem od něj četla, ale společně s několika dalšími vůbec nejlepší knha v mém životě. Se svou neuvěřitelnou všímavostí, inteligencí, vzdělaností a láskou k přírodě, umění a zvířatům zde Waltari popisuje každodenní události s neuvěřitelnou poetičností a lehkostí. Já věděla, že byl geniální. Ale teprve až po přečtení této knihy člověk vidí, jak strašně moc geniální byl. Je to kniha naprosto vyjímečná, jiná než všechno, co jsem kdy četla, a proto je asi zbytečné dávat sem ukázky, jelikož vytržené z kontextu asi těžko někoho osloví. Přesto je sem dám, protože co kdyby někdo také občas slýchal kroky brusiče nožů za svými zády, ptal se sovy na její moudrost a byl zmaten a nadšn při pohledu na obraz třínohého muže. Takový člověk by po přečtení ukázky jistě pookřál.


"(...) Při jeho slovech mi poskočilo srdce v hrudi a poděsil jsem se. Prohlásil jsem spěšně: "Není mi nijak příjemné pomyšlení, že mě budete píchat na různých místech ostrými jehlami a nechci být ani jako dudek, ani jako kůzle, ale raději ych byl člověkem a ne už hřebíkářem. Musíte totiž vědět, doktore, že dříve jsem byl výrobcem hřebíků - kteréžto řemeslo jsem právě pověsil na hřebík, poněvadž mě neuspokojovala ani nejumělečtější jejich výroba, napsal jsem četné knihy, ačkoli jsem je neměl příliš rád, ba často se stalo, že jsem si je znenáviděl. Teď se mají věci tak, že mne pronásledují Egypťané a vtírají se v moje myšlenky ve dne v noci, takže nemám chvilku pokoje. A to jsou dávno mrtví Egypťané a nejhorší z nich je jakýsi Sinuhet, nepříjemný a protivný chlap, který mě pořád otravuje, abych o něm napsal knihu."

Při těchto slovech ustoupil lékař, kapacita, za stůl a skla jeho brýlí ostře zasvítila. Něžným a uklidňujícím hlasem mi řekl:

"Máme docela moderní a velice příjemné sanatorium, kolem parku elegantní mříž, ústřední topení, měkká lůžka a výborná strava. Je v překrásné krajině a pacienti mohou lyžovat, plavat, hrát tenis i bridge podle Culberstona, což je docela příjemná a mozek povzbuzující hra i pro lékaře. Myslím, že bych vám tam mohl zaopatřit pokoj na nějaký čas, i když je hodně žadatelů, a nebudete se muset ani holit - to vám obstará obratný holič - a nebudete se muset dívat na ostré předměty, které by vás rozčilovaly, a budete se moci věnovat lenošení a odpočinku po tom velkém vyčerpání, které vám přineslo hřebíkářství - a Egypťanům se zavřou vrata. Po takovém půl roce budete moci pokračovat ve své výrobě, která vás potom naprosto uspokojí - ujišťuji vás."
(...)
.
.
-------------------------------------------------------
"... Kráčel jsem netrpělivě po blátivé cestě, podzimní les šuměl hrozivě kolem dokola a odněkud zdáli jsem zaslechl výstřel z lovecké pušky a představil si psy, napjaté jako nit, s jazykem visícím k zemi a běžící ve stopách smrti. Zrychlil jsem krok, ale přes všechny mé myšlenky se mi zdálo, že slyším za sebou plíživé kroky brusiče nožů, přímo v mých stopách, a nemohl jsem se jich zbavit. Kroky brusiče nožů šly nemilosrdně těsně za mnou, vždyť jsem jen čověk a věděl jsem, že přes všechno vnitřní varování odejdu do města pro své srdce s rozjásanou myslí."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 15. března 2012 v 9:06 | Reagovat

Jo!

2 DRAK DRAK | Web | 16. března 2012 v 18:21 | Reagovat

Díky za tip, já skončil u Sinuheta. jako hudební doprovod by se sem hodila skupina Waltari :-D

3 DRAK DRAK | Web | 16. března 2012 v 18:22 | Reagovat
4 Lawiane Lawiane | Web | 15. června 2012 v 18:55 | Reagovat

je to opravdu pozoruhodná knížka, dneska jsem ji akorát dočetla. Obdivuji jak někteří autoři dokážou prakticky nijaký děj rozvinout na celou knihu a udělat to tak, aby to bylo čtivé, taky obdivuji ty jeho popisy přírody a kombinace slov, jaké by mě nikdy nenapadly. Určitě by Waltari mohl být dost dobře filosofem, jelikož jeho rozhovory se zvířaty rovněž stojí za to.

5 cheap bridesmaid dresses cheap bridesmaid dresses | E-mail | Web | 16. ledna 2013 v 14:40 | Reagovat

Willingly I accept. The question is interesting, I too will take part in discussion. I know, that together we can come to a right answer.
http://www.pathdress.net

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama