Baltasar Garzón převzal obhajobu Assange

25. července 2012 v 22:54 | Tril |  Mohlo by někoho zajímat

Snad nejslavnější španělský právník a bývalý soudce Baltasar Garzón se setkal s Assangem na ekvádorské ambasádě a obhajobu šéfa Wikileaks převzal do svých rukou. Přiznám se, že mi tím udělal dost velkou radost, protože v něco podobného jsem doufala už docela dlouho. Garzón je stejně jako Assange osobou značně kontroverzní. "Metla fašismu", jak bývá často nazýzvaný, proslul svým trvdým a poměrně svérázným postupem proti teroristické organizaci ETA. Jako soudce vydal zatykač na někdejšího chilského diktátora Augusta Pinocheta, sám byl před nedávnou dobou souzen Nejvyšším soudem hned v několika případech. Jednalo se především o překročení pravomocí, když vyšetřoval zločiny proti lidskosti spáchané v době frankistického režimu. Ve Španělsku je otázka Francovy diktatury ještě velice živá, proto část Španělů Garzóna poměrně nenávidí. Druhý případ se týkal odposlechů extrémně pravicové strany, Garzón odposlechy povolil při vyšetřování podezření z korupce. Okamžitě se objevila další žaloba, vinící tentokrát z korupce samotného Garzóna. Za zmíněné překročení pravomocí právě v případě odposlechů extrémistů, byl asi před měsícem Garzón na 11 let zbaven funkce soudce.


Docela mi vrtalo hlavou, co Assange dělá pořád na té ekvádorské ambasádě, kam se utekl schovat začátkem prázdnin, pár dní před tím, než měl být vydán do Švédska (viz článek Assange o krok blíž Švédsku). Teď jsem se dozvěděla, že se sešel s Garzónem. Je vidět, že tam přece jen nezahálí. Dostává mě ale zase naprostá ležérnost našich médií, hlavně těch veřejnoprávních, tedy. Zatímco si ve zprávách můžu prohlédnout uchvacující statistiku na každou eh.. sorry, došel mi slovník, abych našla něco o Garzónovi, musela jsem ještě před pár měsíci louskat články ve španělštině se Seznam překladačem. Ono i české články o Wikileaks mají ve své sbíce nemálo faktických chyb. Ale to zase odbočuji...

Podle toho co jsem se dočetla, může být Assange zatčen pokud opustí ambasádu. Tím, že strávil noc mimo svůj úředně povolený domov (obrovský zámek jednoho z jeho přátel) porušil podmínky kauce, na kterou byl propuštěn z vězení. Teoreticky by případný azyl na tomto faktu neměl hrát žádnou roli. Na druhou stranu se proslýchá, že ekvádorský prezident je Assangeův velký fanda (má k tomu své důvody). Teď, když se do věci vložil ještě Garzón, jsem docela dost zvědavá, jak se bude všechno vyvíjet dál a skoro se mi chce věřit, že to není jen změť osudem vynucených zvratů, ale pečlivě promyšlený plán. Řekla bych, že co bude dál, si může troufnout předvídat jen Frederick Forsyth a zrovna jeho názor, by mě teď docela zajímal.


Zdroj obrázku: Wikileaks facebook
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 katechechter katechechter | 26. července 2012 v 11:32 | Reagovat

Jo! Držím jim oběma palce! A taky spravedlnosti! A vůbec nám všem!Juchuchů!

2 a. a. | Web | 27. července 2012 v 12:14 | Reagovat

jojo, začíná to bejt zajímavý
a občas si řikám, že zvlášť některý český média vůbec nemá cenu sledovat..achjo.

3 Tril Tril | 28. července 2012 v 19:56 | Reagovat

Díky za komentáře :-D

4 cheap informal wedding dresses cheap informal wedding dresses | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 10:57 | Reagovat

You Have some interesting ideas! Maybe I should to ponder doing this by my self.
http://www.movedress.com/bridesmade-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama