Co se stalo s hrdými Chody?

5. srpna 2015 v 1:32 | Tril
... aneb po Janu Kozinovi nezůstal ani kozinec.


Odpusťe mi ten výraz, ale přesně to mě napadlo jako první při mé dlouho očekávané návštěvě Chodska."Lomikare, Lomikare! Do roka do dne zvu tě na Boží sůd!" Znělo mi v uších, když jsem s rodinou vystupovala z vlaku a rozhlédla se po kraji. Moc toho kraje jsem ale neviděla. Jen liduprázdné neudržované nádraží, rozrytou silnici, po které když přejel plkač, zvedlo to oblaka prachu jak když na Sahaře kýchne kareta, a domky s křiklavou omítkou, které působily tak mrtvě jako hrobařův týden. Po stranách silnice divoce bujela vegetace, která jediná vypadala, že si v tomto kraji uchovala nezdolného ducha, přesně toho, jakým bylo zdejší obyvatelstvo známo dávno před sedmnáctým stoletím.

"Fajn," říkám si. Ne nadarmo už se některá místo jmenují Kout. Kout na Šumavě, kde navíc ještě žádná Šumava není. Pro nás měšťáky to může být nezvyk. Ale přesně pro tohle nás lidé z venkova přece nesnášejí. Třeba i pro tu naši neochotu zaplatit 60,- kč za vstup na country taneční zábavu, kde se u panáka čehosi šťastně vyje Montgomery a Stánky a je zcela na místě tvářit se opile už v půl osmé - vždyť už za hodinu kapela hrát přestane. Brzo jsem ale přestala klamat sama sebe. Na tohle by i tuplovanej venkovan byl naprosto krátkej.

Nenechte se ale mýlit - Kout na Šumavě je úžasná obec s bohatou historií sahající až do šestnáctého století. Jen to člověk jaksi nemá jak poznat, když tam přijede. Mají tam vynikající pivovar. Nejlepší pivo, jaké jsem kdy pila, lepší než Radegast, lepší než Kaštan, Klášter i Unětické. Až na to, že když si ho v jedné ze dvou resturací ve vesnici objednáte, máte pomalu více než 50% šanci, že si ho spletou s Gambrinusem a přinesou vám radši ten. Nám to udělali třikrát.

Kousek od Kouta se nachází městečko Kdyně. Dostanete se tam po celkem pěkné cestě kolem polorozpadlého posprejovaného nového psychodvora a o něco lépe udržovaného starého psychodvora. Nebo vlakem, autem, autobusem, jak je libo, to není důležité... Je docela dost pravděpodobné, že během cesty do Kdyně, přes Kdyni a z Kdyně nikoho nepotkáte. My jsme potkali párek opilých mužů, kteří nás chvilku sledovali, ale to byla spíš smůla. Je naprosto nemožné dostat v infocentru nebo knihkupectví nějakou literaturu o zdejším kraji nebo jeho tradicích a historii. Pokud byte si rádi koupili Chodský koláč, přiznejme si to, chce to také určitou dávku štěstí.

Nad městečkem Kdyně se na vršku tyčí zřícenina Rýzmberk - bývalý západočeský velikán ze 13. století. Cesta divočinou je celkem příjemná, příjmete-li neudržovanou živelnost zdejší krajiny s jistou dávkou romantiky za svou a pokud nebudete lenory a procvičíte si svaly pěšky. Samotný hrad nezapře rázovitost kraje. Pokud vás nesežerou vosy, zatímco budete usrkávat ze šťávou vonícího půlitru zdejší "speciální rýznberské" pivo, dočtete se na informační tabuli, že tu straší bílá paní, duch šlechtičny, která nechala mladého myslivce utýrat hlady, protože chtěl přivlastnit jablko z hradní zahrady. Kdo se nebojí, že tu taky zůstane strašit, může se podívat na věž. Je sice až z 19. století, ale i sem se platí vstupné, naštěstí nijak velké.

"Žádnej néévíí, co jsou Domažlice, žááádneej nééévííí, co je to Taus.." Já to vím, já to vím. Historické město a architektonický skvost je jedno z nejvýznamějších měst Chodska. Ovšem Choda tu člověk už nepotká. Dokonce se tu ani nedozví, co to takový "Chod" je, eventualně ani kolik má tykadel a čím se to živí (pokud o Chodech dřív neslyšel). Většina obchodů začíná pomalu zavírat už ve dvě odpoledne. Neviděla jsem tu ani jedinou informační tabuli, chodský kroj dokonce ani na obrázku. Zato špíny a odpadků požehnaně, hlavně na autobusáku (to mě samozřejmě nemá čím překvapit, na to jsem dávno zvyklá). Pro město s tak krásným náměstím ale jednoznačná ostuda.

Je to zvláštní, ale v žádné restauraci neměli jinou polévku než květákovou. Né, že bych se chtěla ofrňovat, jen mě dost překvapila ta sladěnost. Stejně jako v žádné restauraci neměli knedlíky. Možná trvající trauma ze smrti Lonegena, napadlo mě. Žádné zaskočené kosti - žádný "sůd". Květák - jasná a bezpečná volba, kdyby se Kozina najednou zjevil. Ovšem kdyby se podávaly náhodou ryby nebo kuře, nebo čí kostí se to prý pán z Albenreuthu udusil, nikdo by zjevivšího se Kozinu stejně nepoznal, protože v celém městě není pokud vím dokonce ani jeho miniatura.

Smyslem tohohle článku primárně ale není pohanit kraj, kde jsem strávila přes to přese všechno velmi příjemnou dovolenou. Co mi ale nedá spát je takové velice často až otravné "Proč??" Proč místo s tak atraktivní a bohatou historií je tak nevlídné k návštěvníkům a chladné k tradicím? Co se stalo s hrdými strážci hranic, těšícími se výsadních práv, která si tak sveřepě a statečně bránili? Nejsem bůhvíjaký vlastenec, ani nezbožňuju Jiráska, ale taková ignorace mě vážně upřímě zaráží. Kousíček vedle, v Německu, leží malebné město, v devatenáctém století poničené požárem a téměř celé postavené znova. Jmenuje se Furth im Wald a jediné na čem staví je, že tam mají draka. Dračí slavnosti s tradicí z konce šestnáctého století. Je to jak vstoupit do jiného světa. Město vzkvétá, lidé jsou vstřícní, ochotní, milí... Zajímalo by mě, jak může prosperovat a fungovat město, kde všechno stojí na báchorce pro děti, když kousíček vedle doslova chátrá a upadá v zapomnění oblast s tak bohatou historií, kulturou a tradicí, po takovou dobu vlastními výsadními právy, keramikou, nářečím... Nejde mi na rozum, kde se stala ta chyba.

Na závěr hádanka.

Doplňte následující řadu:

Tyranosaurus Rex, příslušník kmene Mohykánů, Dodo, Vakovlk, .....
a) veverka obecná
b) děkan univerzity
c) Západočeský Chod

Výherce dostane lahodné pomyslné lízátko.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Guizmo Guizmo | Web | 5. srpna 2015 v 10:14 | Reagovat

To mě mrzí, že se ti u nás nelíbilo. Mělas přijet na Chodské slavnosti, jsou příští týden, jinak je to město jako každý jiný. Otrávený a šedivý, Kdyně už skoro Chodsko není. Když přijedeš ještě někdy, dej mi vědět, ukážu ti všechno ;)

2 Tril Tril | 5. srpna 2015 v 10:27 | Reagovat

[1]: Ono se nedá říct, že nelíbilo, spíš jsem asi čekala něco trochu jinýho... A myslím, že ten problém se týká trochu celejch Čech, nejenom Chodska, přišlo mi to prostě škoda. A vědět dám určitě ráda :-D

3 Guizmo Guizmo | Web | 5. srpna 2015 v 10:33 | Reagovat

[2]: Ono to město spíš žije z německejch turistů, češi tam moc nejezdí. Takže jsou všude kavárny a nic moc jinýho. Pak ale jsou Chodský slavnosti a to tam pobíhá tak milion lidí v různejch krojích, hraje dechovka a všichni se můžou zbláznit s tím jak moc jsou chodové xD dokonce tam teď staví pomník husitskej (to je ten slavnej Furtskej drak, němci se prý báli husitů a když odtáhli začali slavit skolení draka, což je taky příští týden a jezdí tam historický vlak z Domažlic) inu všechno zajímavý je tam jen dva dny xD

4 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 5. srpna 2015 v 13:17 | Reagovat

Mohykán znamená "vlk", dodo čili dronte "blboun nejapný", takže vlk ukazuje na variantu C), kdežto ten dronte spíš na béčko,
tudíž dám to céčko, neboť jak zpívá dinosaurus m.David:
"Céčka, sbíráme céčka".

Ten pes na obrázku mi připomíná černého nevymazleného kocůra.

5 LelandUpdaw LelandUpdaw | E-mail | Web | 3. února 2018 v 14:12 | Reagovat

If you are going for finest contents like myself, only visit this site all the time for the reason that it provides feature contents, thanks
<a href=http://genericviasra.com/>viagra generic availability</a>

6 Jesspoils Jesspoils | E-mail | Web | 29. dubna 2018 v 23:43 | Reagovat

It's really a nice and useful piece of information. I am glad that you simply shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

7 CharlesSok CharlesSok | E-mail | Web | 16. července 2018 v 21:36 | Reagovat

http://minsksport.info/component/k2/itemlist/user/315  сайт   смотреть русские сериал 2015 качестве  http://galletasalemanas.com/component/k2/itemlist/user/119205

9 ShaylaIxxit ShaylaIxxit | E-mail | 12. října 2018 v 1:55 | Reagovat

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama